MESE ASFALT

Asfalt Serim Çalışmaları

Asfalt Serim Çalışmaları

Asfalt Nedir? Asfalt, dayanımlı akmaz halden katı hale kadar değişkenlik gösteren siyah, kahverengi ve gri tonlara sahip organik bir maddedir.


Hizmet İle İlgili Detaylı Açıklama!

Asfalt Serim Asfalt Yol Yapım Çalışmaları

Asfalt gelişen teknoloji ile kendini yenileyerek günümüzde de en çok kullanılan zemin kaplama malzemesidir. Asfalt, petrolün rafinasyonundan elde edilen yan üründür. Maden kömürünün damıtılması aşamasında elde edilen siyah madde zifttir. Amerika’da Yolların %94’ü, Avrupa’da %72’si ve Ülkemizde %100’ü sıcak yada soğuk asfalt ile kaplanmaktadır.

Asfalt; yolların, hava alanlarının kaplanmasında, çatı izolasyonunda, su ile ilgili olan yapılarda su geçirmezlik sağlamada kullanılır. Yapışkan özelliği vardır. Boya sanayinde, akü üretiminde, su kanallarını kaplamada ve kil tuğlalarını yapıştırmada kullanılır.

Asfalt genellikle petrolün oksidasyonu sonucunda ortaya çıkmıştır. Yani petrol kökenlidir. Çamur ve göl halinde (Bermudez kara gölünde ve Trinidad'daki kara gölde ) bulunduğu gibi, yer altında kaya aralarında sert halde de bulunur. Sert haldekiler yer altından maden çıkarılır gibi çıkarılır. Ayrıca kum taşlarında ve killer arasında da bulunur. 

Asfalt; kesintisiz (derzsiz), esnek, aşınma dayanımı yüksek (bakım - onarım maliyeti düşük), uygulanabilirliği hızlı, renk ve desen seçenekleriyle alternatif bir kaplama yöntemidir.Ana olarak bir hidrokarbon olan asfaltın, kimyasal bileşimi oldukça karışık ve değişken olup, petrolün destilasyonundan veya doğal yataklardan elde edilir. Bugün yaygın olarak kullanılan asfalt, petrolün rafinasyonundan elde edilen yan üründür. Maden kömürünün damıtılması aşamasında elde edilen siyah madde zifttir. Buna toprak ve/veya taş eklenir.   

Asfalt Zemin Uygulama Alanlarını Sıralamak Gerekirse;
– Fabrika Sahaları Asfaltlama Çalışmaları
– Site Yolları Asfaltlama Çalışmaları
– Kaldırımları Asfaltlama Çalışmaları
– Cadde ve Sokaklar Asfaltlama Çalışmaları
– Açık ve Kapalı Otopark Alanları Asfaltlama Çalışmaları
– Tören Alanı ve Meydanlar Asfaltlama Çalışmaları
– Spor Sahaları Zeminlerinde Asfaltlama Çalışmaları Yapılmaktadır.

Asfalt yapımı hafif presli bir makine yardımı ile yola istenilen oranda ve şekilde dökülür, ardından ağır pres makineleri düzelteme ve yere oturtma işlemini yapar. Hava durumuna göre asfalt en fazla 1 saat içinde kurur.

Aramalar : asfalt nedir, asfalt nasıl yapılır, asfalt çeşitleri nelerdir, asfalt serme, asfalt yapımı, asfalt yol yapımı, asfalt uygulama alanları,